Kościół filialny w jankach

O kościele

Kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Jankach

Janki to najmłodsza wieś sposród wszystkich w obrębie parafii Moniatycze. W 1872 r. oddzielony został folwark od dóbr Moniatycze. Folwark Janki położony był na zachód od parafii Moniatycze w odległości 3 km. Obszar Janek wynosił wówczas 408 morgów. Folwark posiadał sześć budowli drewnianych i jedną murowaną. Należał do powiatu hrubieszowskiego, gminy i parafii Moniatycze.

Pierwszymi krokami budowy było przywiezienie w maju 1986 r. do Janek drzewa po rozebraniu zabytkowego kościoła w Zawalowie. Prace budowlane rozpoczęto pierwszego maja 1988 r. 13 września 1988 roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego. Pierwsza msza św. została odprawiona w ostatnią niedzielę kwietnia 1989 r. Pierwszy odpust w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Jankach odbył się 2 października 1989 r. W tym czasie kaplica nie była jeszcze wyposażona, za ołtarz służył zwykły stół a podłoga była w trakcie układania.

W ołtarzu głównym kaplicy widnieje figura Matki Bożej Fatimskiej. W bocznym ołtarzu po prawej stronie znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej natomiast po lewej obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa “Jezu ufam Tobie”.

Obecnie odpust corocznie odbywa się w pierwszą niedzielę października.
Msza św. w każdą niedzielę i święta odprawiana jest przez księży o godzinie 10:30.

Kościół w Jankach

Poboszcz: Ks. Jan Semeniuk